Board Committee

Committee Name Designation
Audit & Risk


Ong Chao Choon
Phoebe Ang
Chan Lai Foong
Chairperson
Member
Member
Donor
Relations


Stefanie Yuen Thio
Lam Yi Young
Lynda Moo
Tang Hang Wu
Chairperson
Member
Member
Member
Finance
& Human
Resources



Sebastien Lamy
Ayadurai Jeya
Choo Chek Siew
Trina Liang-Lin
Christine Ong
Philip Ong
Chairperson
Member
Member
Member
Member
Member
Committee Name Designation
Investment


Adelene Tan
Vincent Ee
Thio Siew Hua
Chairperson
Member
Member
Nomination



Chew Kwee San
Christine Ong
Philip Ong
Seah Chin Siong
Chairperson
Member
Member
Member
Programmes
& Grants



Janice Ang
Chew Kwee San
Hauw-Quek Soo Hoon
Patsian Low
Christine Ong
Robyn Tan
Chairperson
Member
Member
Member
Member
Member
Notes:
  1. Sumitra Aswani retired as a member of Programmes & Grants on 31 August 2021.
  2. Stacy Choong retired as a member of Donor Relations on 3 September 2020.
  3. Keith Chua retired as the Chairperson of Nomination on 30 April 2020.
  4. Fong Cheng Hong retired as the Chairperson of Investment on 31 August 2021.
  5. Adrian Peh retired as a member of Finance & HR on 31 August 2020.
  6. Mildred Tan retired as a member of Nomination on 31 December 2020.
  7. Trillion So retired as the Chairperson of Audit & Risk on 31 August 2020.

Information in the table above is correct as of 1 March 2022.